Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara

Излет „Плодови Рађевине“ у Крупњу и Соко град

Право михољско лето и високе температуре, неуобичајно за ово доба године, биле су сјајна прилика да, 19. октобра, чланови и пријатељи Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА, дипломате и службеници Амбасаде Републике Индонезије, крену на свој 38. излет у обилазак Поцерине и Рађевине.

Право место за прву јутарњу кафу и краћи одмор, била је „Вила Албедо“, етно центар за развој туризма и културе, у селу Варна, код Шапца. Милојка Мица Ковачевић, власница овог првог и јединог сеоског туристичког домаћинства И категорије на територији града Шапца, која је и пионир женског предузетништва у развоју села, добитница је „Туристичког цвета“, највећег признања за туризам у Србији, који јој је додељен на Светски дан туризма 2011. године. Вила Албедо негује сеоски стил живота с краја XИX века, али и грађански стил, из периода Јеврема Обреновића. За наше путнике, припремила је домаће поцерсе пите од сира и јабука, и домаће сокове.

После проласка преко Цера и поцерских села, НУСАНТАРА је посетила комплекс у Добром потоку, надомак Крупња. Коплекс се састоји од цркве Светог успења Пресвете Богородице и неколико вајата и зиданих објеката, који су претворени у: музеје светосавља, старих заната, обичаја, меда и пчеларства, флоре и фауне, и др. Овај коплекс оставио је снажан утисак на многе излетнике, јер је комплекс веома репрезентативан за представљање крупањског краја, посебно народних обичаја и традиције.

У центру Крупња, тог дана, одржавала се традиционална туристичка манифестација „Плодови Рађевине“, на којој је, више од 120 пољопривредних произвођача, изложило своје производе ради дегустације. Ово је била прилика да покажу да од гајења воћа и поврћа може живети. Такође, уприличена је и изложба старих „заставиних“ фића, као и такмичење у прављењу гулаша. Специјалитет је гулаш од печурака са брда Ражевине, међу којима свакако предњаче буковача, вргањ, лисичарка. Слободно време, неки су искористили да обиђу Музеј и0;рупња, која је задужбина свештеника протојереја-ставрофора Александра Ђурђева, плод тридесетогодишњег етнографског и историјског истраживања. У музеју се налази више од 3000 експоната.

Други су уживали у туристичким и гастрономским понудама Рађевине.

После вожње кроз прелепе пејзаже соколских планина, чланови Друштва су дошли до манастира Св. Николаја Српског. Један број чланова обишао је манастирску цркву и садржаје манастира, и, љубазношћу свештеника Немање Станојевића, боравили у гостопримници. Они најспретнији, попели су се до врха Соко града, тврђаве, која никада није освојена борбом, већ је мењала господаре мировним уговорима. Са врха Соко града, уживали су у погледу на брда соколских планина, која су тог поподнева била окупана сунцем и бојама јесени.

20. Октобар 2019.

Марко Јелић
Фото: Владимир Илић, Оливер Димић, Милица Дјеновић, Gilberte Delva, Hasan Astara.