Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara

Излет у Кикинду

У суботу, 21. септембра, НУСАНТАРА је посетила Кикинду. Датум није насумично одабран – у Кикинди је те суботе одржаван фестивал бундеве, у међународним оквирима познат као „Дани лудаје“. Чланови Друштва српско-индонежанског пријатељства присуствовали су тог сунчаног септембарског дана једној од пет најпосећенијих привредних манифестација у Србији, која обично окупи преко 100.000 посетилаца из Србије, Мађарске и Румуније.

У Историјском архиву Кикинде, смештеном у Народном музеју Кикинде на главном градском тргу, за излетнике је приређено послужење уз тамбураше. Кроз здање некадашње Курије чланове Друштва српско-индонежанског пријатељства провео је млади господин Драган Киурски, музејски педагог, који је надахнуто причао својим гостима о прошлости града који нема више од 260 година историје. Господин Киурски показао је посетиоцима и највећи предмет изложен у Народном музеју Кикинде – мамута названог Кика, који од 2006. представља ексклузивни експонат у здању некадашњег магистрата, а који у унутрашњем дворишту музеја има и своју пластичну реплику.

Посетиоцима је после обиласка здања магистрата остављено на располагање довољно времена за разгледање и манифестације „Дани лудаје“, и самог града. Посебну атракцију за излетнике представљала је шетња „22. најлепшом улицом на свету“ – Кикинђани су посебно поносни на Улицу генерала Драпшина, за коју тврде да је велелепна кад лишће почне да жути!

У пратњи госпођице Јелене Матић, професорке географије која их је и дочекала у Кикинди и била им водич кроз град, чланови Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА посетили су Атеље „ТЕРРА“, од 1982. године познат по интернационалном симпозијуму који се одржава сваког јула. Господин Милан Рамаји, технички референт и асистент у Атељеу „ТЕРРА“, објаснио је посетиоцима процес селекције уметника којима ће бити омогућено учествовање и најбољи услови за рад на овој јединственој колонији, познатој по својим монолитним фигурама од 2.5 до 4 м висине.

У Галерији „TERRQ“ члановима Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА биће потом показани одабрани радови неких од 300 уметника, колико их је досад прошло кроз истоимени атеље у власништву града Кикинде. Галерија представља музеј на отвореном; отворена је 5. децембра 2017., на иницијативу професора и академског вајара Слободана Којића. Имање од 2.100 м², које је у време Аустроугарске монархије служило за тренинг војних коња, а у Југославији било претворено у касарну, професор Којић је препознао као идеалан простор за излагање збирке која броји око 1.000 скулптура од теракоте. У самој галерији изложено је 282 фигуре.

Осим збирке ратника од теракоте цара Ћин Шија и старе етрурске културе, историја уметности није забележила значајнију збирку фигура од теракоте до данашњег дана. Кикинда има највећу збирку скулптура великог формата из света и земље, због чега је држава препознала Галерију „TERRA“ као велику вредност од националног значаја, сада познату и члановима Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА.

Суботњи излет завршен је у Зрењанину, посетом манастиру посвећеном св. Меланији Римљанки, који је уједно једини манастир у Србији посвећен овој светитељки. Мали манастир, подигнут од прилога, славио је 21. септембра своју манастирску славу – Малу Госпојину. Чланови Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА честитали су благдан мајци Василији, световно Невенки, која их је и дочекала, показала им богомољу из 1935. године и за њих приредила богато послужење.

22. Септембар 2019.

Биљана Ђорђевић
Фото: Оливер Димић, Владимир Илић, Марко Јелић, Соња Лапатанов и Биљана Ђорђевић