Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara Nusantara

Излет у Зајечар и Гамзиград

НУСАНТАРА је овог месеца за своје чланове и пријатеље приредила нешто заиста посебно – у суботу, 20. априла, Друштво српско-индонежанског пријатељства путовало је у источну Србију.

Посетом етнокомплексу „Балашевић“ у подножју планине Ртањ НУСАНТАРА је започела свој 32. излет. Излетници су имали могућност да се освеже и одморе у ресторану у оквиру комплекса. У непосредној близини гради се црква Светих мученика Макавеја, која је такође привукла пажњу излетника, а чији је ктитор, између осталих, и породица Балашевић.

Планину Ртањ прате бројне контроверзе; члановима Друштва српско-индонежанског пријатељства дата је прилика да искусе део њене атмосфере и надалеко познатих енергетских благодети, те ће суботњи излет послужити само као полазна тачка у будућим истраживањима недовољно испитаног природног и културног блага источне Србије.

У центру Зајечара излетнике је сачекао и дочекао господин Бора Димитријевић, шармантни дугогодишњи директор Народног музеја у Зајечару. Господин Димитријевић био је водич члановима Друштва српско-индонежанског пријатељства кроз центар града и тумач локалне историје и месних прилика. НУСАНТАРА је тако видела Споменик Зорану Радмиловићу, чувеном барду југословенског глумишта родом из Зајечара, зграду Гимназије, једне од четири најстарије гимназије у Србији, основану указом кнеза Милоша Обреновића, Споменик Николи Пашићу.

Излетници су по жељи свратили и до Радул-беговог конака, најстарије зграде у Зајечару и омиљеног изложбеног простора у граду окруженом Црним и Белим Тимоком; видели су и Споменик ратницима Тимочке крајине, погинулим у ратовима за ослобођење од 1912. до 1918. године, подигнут на Тргу ослобођења, као и друге градске знаменитости.

Посебну атракцију суботњег излета представљао је археолошки локалитет ФЕЛИX РОМУЛИАНА у Гамзиграду – царска палата из касноантичког периода (крај III – почетак IV века нове ере) била је право откровење за чланове Друштва српско-индонежанског пријатељства. ФЕЛИX РОМУЛИАНА уписана је 2007. на UNESCO-ву листу светске културне баштине; једна је од четири римске царске палате на тлу данашње Србије. ФЕЛИX РОМУЛИАНА по својој лепоти, величини, очуваности и светски значајним археолошким налазима знатно надмашује остале споменике из тог периода у Триеру, Милану, Солуну, Истанбулу и Никомедији. Изградио ју је Гај Валерије Галерије Максимилијан, један од 17 римских императора рођених на територији данашње Србије, пореклом из једног места крај Зајечара, и назвао је тако по својој вољеној мајци Ромули.

НУСАНТАРА је покрила део трошкова организације и реализације излета.

21. Април 2019.

Биљана Ђорђевић
Фото: Оливер Димић, Данијела Стојковић