Свој 23. излет НУСАНТАРА је провела у Вуковом крају – у суботу, 12. маја, чланови Друштва српско-индонежанског пријатељства путовалису у Подриње.
Суботње дружење започело је у етно селу „Троношки вајати“, познатом као „место где се бајка увек живи.“ Менаџер имања Милун Мића Радовановић пожелео је гостима добродошлицу и причао о погодностима које посетиоцима „Троношких вајата“ стоје на располагању. Обилазак етно села био је права лекција из етнологије за млађе чланове Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА и подсетник на некадашњи начин живота за старије. Имање обилује аутентичним зградама с краја XIX и почетка XX века. Излетници су се радо фотографисали испред „Завичајног музеја“ у склопу етносела, магазе, подрума ракије, радионице за прераду шумског воћа и биља, ткачнице, тишљерске радионице; имали су прилике да виде и аутентичну воденицу, једну од ретких у крају која ради непрекидно, и да купе брашно млевено на лицу места.
На путу до манастира Троноша, чланови Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА свраћали су и на Чесму браће Југовића. По предању, 10-цевну чесму, из које вода већвековима непрестано тече истим интензитетом, саградила су браћа Југовићи 1388. године.
Десет цеви представљају деветоро браће Југовића и старог Југ Богдана.
Манастир Троноша, задужбина краља Драгутина, који је овај део Подриња добио у мираз, прославио је прошле године 700 година постојања. Поред аудио-снимка о историји манастира који су у манастирској цркви саслушали, чланови Друштва српско-индонежанског пријатељства НУСАНТАРА обишли су и Музеј раног Вуковог школовања, смештен у порти Троноше. Манастир са репутацијом да је „старији од предања“ имао је бурну историју; јединствен је у Србијии по „Ратарским свећама“, посебној традицији у Српској православној цркви.